For a normal eye, the cornea of eye provides a converging power of 40 D and the least converging power of the eye lens behind the cornea is 20 D. Using this information, the distance between the retina and the cornea-eye lens can be estimated to be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.67 cm
b
1.5 cm
c
5 cm
d
2.5 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Converging power of corneaPc=+40DLeast converging power of eye lens,Pe=+20DPower of the eye-lens,P=Pc+Pe=40D+20D=60DPower of the eye lensP=1Focal length of the eye lensff=1P=160D=160m=10060cm=53cmDistance between the retina and cornea-eye lens= Focal length of the eye lens=53cm=1.67cm