Number of molecules in a volume of 4cm3 of a perfect mono atomic gas at some temperature T and at a pressure of 2cm of mercury is close to? (Given, mean kinetic energy of a molecule (at T) is 4×10−14 erg,g=980 cm/s2,density of mercury=13.6 g/cm3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.8×1016
b
4.0×1016
c
4.0×1018
d
5.8×1018
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
No of molecules=N=PVKTK=Boltzman Constant ⇒N=2hρHggKT⇒N=24.13.698023K.E, We know32KT=K.E⇒N= 3×13.6×98044×10−14 =4×1018