The number of silicon atoms per m3 is 5×1028. This is doped simultaneously with 5×1022 atoms per m3 of arsenic and 5×1020 atoms per m3 of Indium .Given that ni= 1.5 × 1016 m−3. If the number of electrons is z×1021m−3 then z is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0049.50.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Donor Density (Arsenic) = ND=5×1022m−3Acceptor Density (Indium) = NA=5×1020m−3ni=1.5×1016m−3 If the semi conductor is electrically neutral , then ND−NA=ne−nh.......(1)here ND−NA = 5×1022−5×1020=5×1020(102−1) =5×1020×99 = 495×1020Also, nenh=ni2...............(2)Now, we can write ne+nh2=(ne−nh)2+4nenh.....................(3)Put (1) and (2) in (3) ⇒(ne+nh)=(ND−NA)2+4ni2⇒ne+nh+ne−nh=ND−NA+(ND−NA)2+4ni2⇒2ne=ND−NA+(ND−NA)2+4ni2⇒2ne=495×1020+(495×1020)2+4×(1.5×1016)2⇒2ne=495×1020+(495×495×1040)+4×(2.25×1032)⇒2ne≈495×1020+4952×1040⇒2ne≈495×1020+495×1020⇒2ne≈495×1020×2⇒ne≈495×1020=49.5×1021