One Kilogram of a diatomic gas is at pressure of 8 x104N/m2 The density of the gas is 4kg/m3. What is the energy of the gas due to its thermal motion?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 x104 J
b
5 x104J
c
6 x 104J
d
7 x 104J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a diatomic molecular gas internal energy per molecule is,U=52NKB THowever , PV=NKBT. Therefore, the total energy isU=52PVAlso , We Know that V=massdensity=14m3Therefore,U=52x 8 x 104 x 14=5x104J