A one meter long (both ends open) organ pipe is kept in a gas that has double the density air at STP. Assuming the speed of sound in air at STP is 300 m/sec. The frequency difference between the fundamental and second harmonic in this pipe is __________ Hz
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0106.06.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Speed of sound in gas VS=γPρ VgasVair=ρairρgas=12 Vgas=3002 Vgas=1502 Now n2−n1=Vgas2l=15022(1)=752=106.06 Δn=106.06 Hz