A one metre long (both ends open) organ pipe is kept in a gas that has double the density of air at STP. Assuming the speed of sound in air at STP is 300 m/s, the frequency difference between the fundamental and second harmonic of this pipe is _______Hz
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0106.38.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Speed of sound in a gas =V=Bρ∴VpipeVair=B2ρBρ=12⇒Vpipe=Vair2=3002m/sNow, frequency in open organ pipe =fn=n+1Vpipe2lFundamental frequency =f0=Vpipe2lSecond Harmony = f1=2Vpipe2lThus, frequency difference =f1−f0=Vpipe2l=30022=106.38Hz If2=1.41or f1−f0=106.08Hz If2=1.414
A one metre long (both ends open) organ pipe is kept in a gas that has double the density of air at STP. Assuming the speed of sound in air at STP is 300 m/s, the frequency difference between the fundamental and second harmonic of this pipe is _______Hz