A particle of mass 200 g is dropped from a height of 50 m and another particle of mass 100 g is simultaneously projected up from the ground along the same line, with a speed of 100 m/s . The velocity of the centre of mass after 1 s will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
After t = 1 sec, the velocity of : 200 g mass will be v1 = 0 + 10(1) = 10 m/s (down) and that of 100 g mass will be v2 = 100 - 10(1) = 90 m/s(up)Velocity v of centre of mass will be v = 200(10) + 100(-90)200 +100 = 703m/s up