A particle of mass 0.8 kg is executing simple harmonic motion with an amplitude of 1.0 metre and periodic time 11/7 sec. The kinetic energy (in J) of the particle at the moment when it displacement is 0.6 metre is ________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that at a displacement y from mean position particle's velocity is given asv=ωA2−y2 or v=2πTA2−y2=2×3.14(11/7)(1.0)2−(0.6)2=3.2m/sKinetic energy at this displacement is given byK=12mv2=12×0.8×(3.2)2=4.1J