A physical quantity P is described by the relation P=a1/2b2c3d−4. If the relative errors in the measurement of a, b, c and d respectively, are 2%,1%, 3% and 5%, then the percentage error in P will be_______ %
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 32.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, P=a1/2b2c3d−4ΔPP=12Δaa+2Δbb+3Δcc+4Δddor ΔPP×100%=12Δaa+2Δbb+3Δcc+4Δdd×100%⇒ Percentage error in P=12×2+2×1+3×3+4×5×100=32%