A plane electromagnetic wave propagating in the x-direction has wavelength of 60 mm. The electric field is in the y-direction and its maximum magnitude is 33 V/m-1. The equation for the electric field as function of x and r is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
11 sin πt-x/c
b
33 sin π×1011t-x/c
c
33 sin πt-x/c
d
11 sin π×1011t-x/c
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ω=2πv2πcλ=2π×3×1086×10-3=π×1011rad/sThe equation for the electric field, along y-axis in the electromagnetic wave isEy=E0sinωt-xc=33 sinπ×1011t-x/c