A solid glass sphere of radius 10 cm and refractive index 32 is placed in a medium of refractive index μ=2 . The hemispherical portion of the sphere is silvered. A point object P is placed at distance 30 cm from the centre of sphere. The distance of final image of point object P from center of sphere is 50n11 cm. Find the value of n.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0005.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Image formation due to first refraction through unslivered surface. μ1=2,μ2=32u=−20 cm and r=+10 cm According to refractive surface formula, μ2v−μ1u=μ2−μ1r⇒32v−2−20=32−2+10=−120∴v=−10 cm Thus image P1 formed due to refraction through unsilvered surface behaves as object for silvered surface. The silvered surface behaves as concave mirror. For concave mirror, u'=−30 cm f'=−102=−5 cmAccording to mirror formula, 1v+1u=1f ⇒1v−130=−15∴v=−6 cm The image P2 formed due to reflection through silveredsurface behaves as object for second time refraction through unsilvered surface. Here, μ1"=32,μ2"=2, u"=−14 cm,r"=−10cmμ2"v"−μ1"u"=μ2"−μ1"r" ⇒2v"−32(−14)=2−32−10=−120−328=−7−15140 ∴v"=−14022×2=−14011 cm Thus the position of final image P3 from centre of sphere is =10+14011=110+14011=25011cm=50n11cm ∵n=5