A steel ball of mass 0.1 kg falls freely from a height of 10 m and bounces to a height of 5.4 m from the ground. If the dissipated energy in this process is absorbed by the ball, the rise in its temperature is (specific heat of steel = 460 JKg-1K-1) (g = 10 ms-2).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.01oC
b
0.1oC
c
1oC
d
1.1oC
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
loss in Potential Energy = Heat Energy produced = Q and Q = ms∆t .Loss in Potential Energy =mg(H−h)=msΔt10(10−5.6)=460×Δt10×4.6=460×ΔtΔt=0.1∘C
A steel ball of mass 0.1 kg falls freely from a height of 10 m and bounces to a height of 5.4 m from the ground. If the dissipated energy in this process is absorbed by the ball, the rise in its temperature is (specific heat of steel = 460 JKg-1K-1) (g = 10 ms-2).