The temperature at which the rms speed of Oxygen molecules is sufficient for escaping from Earth, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
11.6×105 K
b
1.61×106 K
c
1.61×105 K
d
11.6×106 K
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the rms speed of molecule becomes ,Vescape =11.2km/s, the molecules escape from earth: therefore,Vrms = VescapeVrms =3RTM=11.2 x103km/sM for Oxygen =32 g/mol =0.032 kg/ mol.⇒3x8.3xT0.032=11.2x 103 ⇒ T=11.2x1032x0.0323x8.3=1.61 x 105K