A circular metallic has a resistance 10Ω. Area enclosed by the ring is 0.5m2. The ring is placed in a uniform magnetic field with its plane perpendicular to the field. The magnetic field is decreasing at the rate of 5 Tesla/sec. then total charge flown through a cross section of the wire of the ring in 10 second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.05 coul
b
1.5 coul
c
0.5 coul
d
2.5 coul
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ε = emf induced in the ring =0.5×5volt=2.5voltCurrent induced in the ring =2.510A=0.25A∴ Charge flown in 10 second =0.25×10coul=2.5coul