A 40 cm wire having a mass of 3.2 g is stretched between two fixed supports 40.05 cm apart. In its fundamental mode, the wire vibrates at 220 Hz. If the area of cross-section of the wire is 1.0 mm2 , then young’s modulus of the wire is ____×1011 N/m2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0001.98.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given : L=40 c.m , m=3.2 g , ΔL=40.05−40=0.05 c.m , f1=220 Hz , A=1 mm2 Young's Modulud : Y = TA∆LL ⇒T=AYΔLL=AY0.0540=AY800 ⇒T=AY800=10−6×Y800 Linear Mass Density : μ=m/L=3.2×10−340×10−2=8×10−3 kg/m Fundamental Frequency : f1=12LTμ ⇒220=12×0.410−6×Y800×8×10−3 ⇒176=Y6.4×106 ⇒Y=6.4×1762×106=1.98×1011 N/m2