A wire having a linear density of 5 g/m is stretched between two rigid supports with a tension of 450 N. It is observed that the wire resonates at a frequency of 420 Hz. The next highest frequency at which the same wire resonates is 490 Hz. Find the length of the wire. (in m)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.14.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the frequency 420 Hz corresponds to pth harmonic. The formula for pth harmonic is given by np=p2lTμHence, 420=p2lTμ …(i)For the next higher frequency p is (p + 1), hence 490=p+12lTμ …(ii)From Eqs. (i) and (ii), we have 490420=p+1pSolving we get, p = 6Substituting the value p in Eq. (i), we get420=62l4505×10−31/2⇒l=2.14 m