The displacement of an object attached to a spring and executing simple harmonic motion is given by x=2×10-2cos(πt)m . The time at which the maximum speed first occurs is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 seconds
b
1 second
c
1.5 seconds
d
2 seconds
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given displacement x=2×10-2cos(πt) differentiate above equation with respect to time velocity =v=dxdt=−2×10−2πsin(πt) For the first time when V=Vmax velocity is maximum when sinπt=1=sin π2 πt= π2 t=12=0.5second***Alternate solution: The given equation shows that the particle is at extreme position . since πt=ω ⇒πt=2πT time period is equal to 2 sec and the particle will take a time equal to T4=0.5sec to reach the mean position where the velocity is maximum.