A double charged lithium atom is equivalent to hydrogen whose atomic number is 3. The wavelength of required radiation for emitting electron from first to third Bohr orbit in Li++ will be (Ionization energy of hydrogen atom is 13.6 eV)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
182.51Å
b
177.17Å
c
142.25Å
d
113.74Å
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
En=−13.6Z2n2eV Required energy for said transition,ΔE=E3−E1=13.6Z2112−132 ⇒ΔE=13.6×3289=108.8eV ΔE=108.8×1.6×10−19J Now ΔE=hcλ=108.8×1.6×10−19 ⇒λ=6.6×10−34×3×108108.8×1.6×10−19 =0.11374×10−7m=113.74Å