A gas mixture consists of 2 moles of O2 and 4 moles of Ar at temperature T. Neglecting all vibrational modes, the total internal energy of the system is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15 RT
b
9 RT
c
11 RT
d
4 RT
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The internal energy of 2 moles of O2 atom is UO2=n1f12RT=2×52×RT=5RTThe internal energy of 4 moles of Ar atom is UAr=n2f2RT2=4×32×RT=6RT∴ The total internal energy of the system is U=UO2+UAr=5RT+6RT=11RT