An ice cube of mass 0.1 kg at 00C is placed in an isolated container which is at 2270C. The specific heat S of the container varies with temperature T according to the empirical relation S = A+BT, where A = 100 cal/kg-K and B = 2×10-2cal/kg-K2. If the final temperature of the container is 270C, find the mass of the container.(Latent heat of fusion for water = 8×104 cal/kg, specific heat of water = 103 cal/kg-K)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.495 kg
b
0.224kg
c
0.336 kg
d
0.621 kg
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Heat received by ice is Q1 = mL+mC∆T = 10700 cal. Heat lost be the container isQ2 = ∫300500mC(A+BT)dT = mC[AT+BT22]300500 = 21600 mCBy principle of calorimetry, Q1 = Q2⇒ mc = 0.495 kg