The intensity of sound from a point source is 1.0×10−8 W/m2 at a distance of 5.0 m from the source. What will be the intensity at a distance of 25 m from the source? (in ×10−10 W/m2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.0.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here I1=1.0×10−8 W/m2 r1=5.0m, I2=?, r2=25 mWe know that I∝1r2I1r12=I2r22I2=I1r12r22=1.0×10−8×25625=4.0×10−10 W/m2