In a photoelectric effect experiment a metallic surface having work function 2.2eV is illuminated with a light of wavelength 4000Ao. An incident photon makes a collision with a free electron that lies well inside the target metal and the electron makes one collision before being ejected from the surface. If 10% of the energy of the electron is lost in the collision, The kinetic energy of the ejected electron is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.28ev
b
0.90ev
c
0.86ev
d
0.59ev
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of photon =hcλ=124204000ev⇒hv=3.1evEnergy lost in the collision =10100 x 3.105 ev=0.31 evNow, hv=ϕ+k+Lost energy⇒ 3.1 = 2.2 + KE + 0.31 ⇒KE=0.59 ev
In a photoelectric effect experiment a metallic surface having work function 2.2eV is illuminated with a light of wavelength 4000Ao. An incident photon makes a collision with a free electron that lies well inside the target metal and the electron makes one collision before being ejected from the surface. If 10% of the energy of the electron is lost in the collision, The kinetic energy of the ejected electron is