A rod of length 3 m and its mass acting per unit length is directly proportional to distance x from one of its end, then its centre of gravity from that end will be at
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5m
b
2m
c
2.5 m
d
3.0m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that mass per unit length is proportional to distance x, i.e., p =k x, where k = constantNow mass of dx length at a distance x=p dx =k x dxLet the centre of mass is at a distance x0 from one end. Then mass on either side of the rod must be equal. Thus∫0x0 kxdx=∫x03 kxdxor x220x0=x22x03or x022=92−x022∴ x02=92 or x0=32So, x0≈2m