A string of length 1m has the mass per unit length 0.1 gm/cm . Two ends of the string are attached to two rigid walls. A transverse vibration is set up in the string . A tension of 400 N is maintained in the string 2t the string oscillates in the first overtone and maximum displacement of a particle of the string is 2mm, the maximum velocity of a particle of the string is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.371 m/s
b
2.512 m/s
c
3.42 m/s
d
24.8 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2×λ2=l⇒λ=l=1mVelocity of wave, v=Tμ=40010−2m/s=200 m/s∴Frequency, f=vλ=2001Hz=200Hz∴Maximum particle velocity, umax=A×2πf=2×10−3×2π×200m/s =2.512m/s