The transverse displacement of a string clamped at its both ends is given by y(x,t)=0.06sin2π3xcos(120πt) where x and y are in m and t in s. The length of the string is 1.5 m and its mass is 3×10−2kg. The tension in the string is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
324 N
b
648 N
c
832 N
d
972 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The given equation isy(x,t)=0.06sin2π3xcos(120πt)Compare it with y(x,t)=2asinkxcosωtwe get, k=2π3, or 2πλ=2π3 or λ=3mand ω=120π or 2πv=120π or v=60Hz=60s−1Velocity of wave, v=vλ=60s−1(3m)=180ms−1Mass per unit length of the string,μ=3×10−2kg1.5m=2×10−2kgm−1Velocity of transverse wave in the string, v=Tμ or v2=Tμ or T=v2μT=180ms−122×10−2kgm−1=648N