A vessel of volume 1660 cm3 contains 0.1 mole of oxygen and 0.2 mole of nitrogen. If the temperature of the mixture is 300 K, find its pressure.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 × 105 Pa
b
1.5 × 105 Pa
c
4.5 × 105 Pa
d
6.5 × 105 Pa
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We have pV = nRT ⇒ p = nRTVThe partial pressure due to oxygen isp1 = (0.1 mol)(8.3 J/mol-K)(300 K)(1660×10-6m3) = 1.5×105 PaSimilarly, the partial pressure due to nitrogen isp2 = 3.0 × 105 PaThe total pressure in the vessel is p = p1+p2 = (1.5+3.0)×105 Pa = 4.5 × 105 Pa