Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

0.6 grams of an organic compound in Kjeldahl's method liberated ammonia. The liberated ammonia was absorbed using 100 ml of 0.1 M H2SO4 solution. The unreacted sulphuric acid required 80 ml of 0.1 M caustic soda for complete neutralization. The percentage of nitrogen in the organic compound is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

56%

b

14%

c

28%

d

42%

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Volume of H2SO4neutralized by NaOH = ?

Va'Na(H2SO4)=VbNb(NaOH) Va'(0.1)2=80(0.1)1 Va'=40 ml VH2SO4(initial)=100 ml; VH2SO4  neutralized by NH3=100-40 ml=Va Percentage of Nitrogen =1.4×Va×NaWOc=1.4×60×0.20.6=28%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring