Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

0.12 mol of PCI3 are mixed with 0.9 mol of PCI5 in a one litre vessel. The vessel contains 0.72 mol of PCI5 at equilibrium. The value of Kc for the reaction is :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.1molL

b

0.04molL

c

0.075molL

d

0.75molL

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Initial no. of mol of PCl5=0.90;PCl3=0.12 mol; no. mol of PCl5 at equilibrium =0.72

 At equilibrium (i) no. of mol of PCl3=0.12+(0.900.72)=0.12+0.18=0.30 mol

(ii) no. of mol of Cl2=0.900.72=0.18 mol

Kc for the reaction, PCl5PCl3+Cl2 is:

Kc=PCl3Cl2PCl5=0.3×0.180.72=0.075molL

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring