Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

0.1877gm of an Organic compound when analyzed by the Duma’s method yields 32ml of moist nitrogen measured at 287K and 758mm mercury pressure what is the percentage of Nitrogen in the Organic compound (aqueous tension at 287 k=12mm)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

19.90%

b

39.80%

c

58%

d

70%

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

p=758mm

Aqueous tension = 12mm
Actual pressure of dry N2  at 287K is 758-12=746 mm
Volume of N2  gas collected = 32ml at STP

P1V1T1=P2V2T2760×V1273=746×32287V1=29.88mlN%=2822400×V×100 wtof compd=2822400×29.88×1000.1877=19.90%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring