Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

0.2033 g of an organic compound in the Duma’s method gave 31.7 mL of nitrogen at 140C and 758 mm pressure. The percentage of nitrogen in the compound is (Aqueous tension at 140C= 14mm)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

18.14%

b

91.11%

c

8.89%

d

52.17%

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

%  N = mass  of N222400× Vol . ×100 mass  of  compound

V1=31.7     P1=760 tension 

= 746

T1 = 287K

P2=760, T2=273,V2=?

P1 V1T1=P2V2T2

V2 = 746  ×  31.7  × 273760  ×  287 = 29.5

%  N=2822400×   29.5  ×1000.2033

= 18.2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring