Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

0.7 g of NH42SO4 sample was boiled with 100 mL of 0.2 N NaOH solution till all the NH3 gas is evolved. The resulting solution was diluted to 250 mL. 25 mL of this solution was neutralized using 10mL of a 0.1 N H2SO4 solution. The percentage purity of the NH42SO4 sample is:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

94.3

b

79.8

c

50.8

d

47.4

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Milli equivalent of H2SO4=10×0.1=1 in 25mL

  meq. in 250mL=10

Milli equivalent of NaOH taken = 100 x 0.2 = 20

Milli equivalent of NaOH used

=10meq of NH42SO4

WW22×1000=10% purity =0.660.7×100

% purity = 94.3

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring