Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

1.0 L of 0.1 M aqueous solution of KCl  is electrolysed. A current of 96.50 mA is passed through the solution for 10 hours. Which is / are correct ? (Assume volume of solution remains constant during electrolysis)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

After electrolysis molarity of K+ is 0.064 and molarity of Cl is 0.064

b

At S.T.P. 202 ml of Cl2 produced when current efficiency is 50%

c

After electrolysis molarity of K+ is 0.1 and molarity of Cl-1 is 0.064

d

At S.T.P. 606 ml of total gases produced when current efficiency is 50%

answer is B, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

i = 96.50 mA, t=10×60×60s

 Solution is 1.0 L and 0.1 M

Moles present =1×0.1=0.1 moles

Reactions :

         2H++2eH2:2ClCl2+2e

         wM=itnF=wM=96.50×10×60×60×1032×96500=0.018

         For Cl=0.036; Molarity = 0.1 -0.036 = 0.064

         VCl2=0.018×22.42=0.202Lor202ml

            K+ will not discharge

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring