Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

1.325 g of anhydrous sodium carbonate is dissolved in water and the solution made upto 250  mL. On titration 25 mL of this solution neutralize 20 mL of a solution of sulphuric acid. How much water should be added to 450 mL of this acid solution to make it exactly N/12 ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 225.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Eq. mass of  Na2CO3=Mol.mass2=1062=53
250 mL of the sodium carbonate solution contains = 1.325 g
1000 mL of the sodium carbonate solution contains  1.325250×1000=5.3g
Normality of Na2CO3 solution
 =Strength(g/L)Eq.mass=5.3053=110N
Applying,N1V1(Na2CO3)=N2V2(H2SO4)   
 110×25=N2×20N2=2510×20=18
Applying,  NBVBBeforedilution=NAVAAfterdilution
 18×450=12×VAVA450×128=675mL
Water to be added for dilution 
= (675 – 450) = 225 mL
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring