Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

1 g of water, of volume 1 cm3at 100°C, is converted into steam at same temperature under normal atmospheric pressure (1×105 Pa). The volume of steam formed equals 1671cm3. If the specific latent heat of vaporization of water is 2256 J/g, the change in internal energy is:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2256 J

b

2423 J

c

2089 J

d

167 J

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

ΔQ=2256×1=2256 J ΔW=PVsteam -Vwater  =1×105[1671-1]×10-6=1670×105×10-6=167 J

By first law of thermodynamics:

 As ΔQ=ΔU+ΔW

2256=ΔU+167

ΔU=2089 J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring