Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

1 M NH4OH and 1 M HCI are mixed to make total volume of 300 mL. If pH of the mixture is 9.26 and pKa(NH4+) = 9.26 then volume ratio of NH4OH and HCl will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1 : 1

b

1 : 2

c

2 : 1

d

3 : 1

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

pH = 9.26 indicates [NH4OH] > [HCl] and thus, mixture is a buffer since, HCI will react with equivalent amount of NH4OH forming NH4Cl.

Let HCI = x mL x millimoles

NH4OH=(300x)mL=(300x) millimoles  NH4Cl formed =x millimoles  NH4OH unreacted =300xx=(3002x) millimoles  pOH=149.26=4.74 pKb=149.26=4.74 pOH=pKb+logNH4+NH4OH 4.74=4.74+logx(3002x) x3002x=1  x=100mL= volume of HCl (300x)=200mL= volume of NH4OH hence, 2:1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring