Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

1 mL of unknown solution of H2SO4 is diluted 100 mL and then its 25 mL is titrated with 10 mL of 0.2 M NaOH. The excess acid required 10mL of 0.1s Ba(OH)2 solution. Find molarity of original H2SO4 solution.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 8.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here,

25 mI of H2SO4 contains milli equivalent

=10 X 0.2 + 10 X 0.1 X 2 = 4

 100ml contains =161×M×2=16 M=8

Thus, the required molarity is 8.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
1 mL of unknown solution of H2SO4 is diluted 100 mL and then its 25 mL is titrated with 10 mL of 0.2 M NaOH. The excess acid required 10mL of 0.1s Ba(OH)2 solution. Find molarity of original H2SO4 solution.