Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

1 mole of PCl5 taken in a lit vessel , it dissociates into PCl5 and Cl2 to an extent of 50% and  equilibrium pressure is at 5 atm then KP value of  PCl5(g)PCl3(g)+Cl2(g)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.67

b

2.5

c

2.0

d

0.5

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

              PCl5PCl3+Cl2 ; x=50%=0.5 Initial:   1mol       0          0 at equi.: 1-0.5   0.5      0.5 

Total no. of moles = 1.5

Kp=PPCl3×PCl2PPCl5=0.51.5p×0.51.5p0.51.5p=53=1.67

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring