Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

10 mole of SO2 and 15 mole of O2 were passed over a catalyst to produce 8 mole of SO3. The ratio of SO2 and SO3 moles in mixture is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3 / 4

b

1 / 4

c

5 / 4

d

1 / 2

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Balanced chemical reaction

2SO2+O22SO3

Initial concentration of O2 = 10 mole and O2 = 15 mole

At equilibrium, let x mole of O2 is consumed 

Therefore, 2x of SO3 will form

Mole of SO3 formed is given = 8 mole

2x=8 or x=4

The ratio of SO2 and SO3 moles in mixture is (10-8)/8=1/4. 

Therefore, option B is correct.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring