Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

100 ml 20% (by mass) H2SO4 (density = 1.2 gm/ml) and 100 ml 40% (by mass) H2SO4 (density = 1.4 gm/ml) are mixed together. Which are the correct concentration terms for this mixture?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Molarity = 2.04

b

Molality = 2.54

c

Molality = 4.54

d

Molarity = 4.08

answer is B, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

ρ=1.2g/ml; V = 100 ml and 20% by mass is H2SO4
ρ=mVm=ρ×V=1.2ml×100ml=120gWH2SO4=20100×120=24g
Secondly; ρ=1.4g/ml
V = 100 ml = 40% by mass
ρ=mVm=1.4×100=140gWH2SO4=40100×140=56g
On mixing both solutions
Final Molarity is 2498+6498 moles in 200ml
In 1000ml24+5698×58098×5=4.08
Final molarity is 4.08 M
Moles of H2SO4 is 24+5698
Wsolvent =(12024)+(14056)=180g in 180g solvent  Moles H2SO4=8098
For 1000 g solvent 8098×100×1000=4.54m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring