Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

100 ml of 0.1N FeSO4  solution will be completely oxidised by ‘x’ gms of K2Cr2O7  in acidic medium(Mol.wt=294) . The value of ‘x’ is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.9

b

2.94

c

0.49

d

1.47

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

K2Cr2O7+6FeSO4+7H2SO42Cr+3+6Fe+3+7H2O

Moles of Fe+2=M×V

=0.1×100×103L=0.01moles

6moleofFeSO4=1moleofK2Cr2O7

=294grifK2Cr2O7

0.01FeSO4mole=?

0.01×2946=0.49gr

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring