Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

1000 g of a mixture of Na2CO3, Na2SO4 and NaOH for complete neutralization requires 511 g of HCl. The same mixture when reacted with excess of BaCl2 solution, produced 466g of white precipitate of BaSO4. Calculate mass % of NaOH in mixture.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 8.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If no of moles of Na2CO3 = a mole
No of moles of Na2SO4 = b mole
No of moles of NaOH = c mole
a×106+b×142+c×40=1000 gram 
No of moles of HCl required for neutralization of mixture 2a+c=51136.5=14
No of moles of BaCl2 = No of moles of BaSO4
= No of moles of Na2SO4 (b)
=466137+96=466233=2 moles 
106a + 40c = 1000 – 284 = 716
80a + 40c = 14 × 40 = 560
a=15626=6;c=1412=2
So, wt. of NaOH = 2 × 40 = 80 gm
% of NaOH=801000×100=8%

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring