Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

10 moles of a van der Waals' gas are subjected to a process from 2L, 300 K to 2I, 350 K.

Given : Cym=20J/moleK, b=0.04L/mole

Cpm=30J/moleK, a= negligible 

Calculate H (in KJ ).

[GIven : R=0.08 litre atm K1mol1 I litre aim = 100 J]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 15.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

ΔU=nCvmΔT for real gas at constant volume.

ΔU=10×20×50

ΔU=10kJ

 For van der Waals' gas H=U+PV

ΔH=ΔU+Δ(PV) as volume is constant. 

ΔH=ΔU+VΔP

To find  change in pressure 

P+an2V2(Vnb)=nRT

a=0

P(Vnb)=nRT

P=nRTVnb

dP=nRdt(Vnb)

=10×0.08×50210×0.04

=25atm

ΔH=10kJ+2×25 litre atm 

ΔH=15kJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring