Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

120 gm of an organic compound that contains only carbon and hydrogen gives 330g of CO2 and 270g of water on complete combustion. The percentage of carbon and hydrogen, respectively are.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

60 and 40

b

40 and 60

c

25 and 75

d

75 and 25

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given mass of organic compound = 120 gm
mass of CO2(g) = 330 g

 mass of H2O()=270g  mass of carbon =nCO2×12 

=33044×12=90g

% of carbon =90120×100=75% 

 mass of hydrogen =nH2O×2 

=27018×2=30g 

% of hydrogen =30120×100=25%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring