Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

139.18 g of glucose is added to 178.2 g of water the vapour pressure of water for this aqueous solution at 100° C is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

7.6 torr

b

704 torr

c

759 torr

d

76 torr

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The molar masses of glucose and water are 180 g/mol and 18 g/mol respectively.

Number of moles of glucose = 139.18180=0.7730.8

Number of moles of water = 178.218=9.9

Mole fraction of glucose =0.80.8+9.9=0.075

Relative lowering in vapour pressure is equal to the mole fraction of glucose.

Po-PPo=Xs(glucose) 760-P760=0.075 P=704torr.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring