Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

17-In a plane electromagnetic wave, the electric field oscillates sinusoidally at a frequency of 2.0×1010 Hz and amplitude 48 V/m. 

i) What is the wavelength of the wave? 

ii) What is the amplitude of the oscillating magnetic field? 

iii) Show that, the average energy density of the E field equals the average energy density of the B field. (Take, c=3×108m/s)
                                                           OR
(i) Which segment of electromagnetic waves has highest frequency? How are these waves produced? Give one use of these waves. 

(ii) Which EM waves lie near the high frequency end of visible part of EM spectrum?
Give its one use. In what way, this component of light has harmful effects
on humans?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, frequency of oscillation=2×1010Hz, Speed if wave, c=3×108 m/s and electric field amplitude, E0=48 V/m   (i) Wavelength of waves, λ=c=3×1082×1010=1.5×10-2m   (ii) Using the formula, c=E0B0        The amplitude of the oscillating magnetic field,                                           B0=E0c=483×108=1.6×10-7T (iii) The average energy density of electric field,                                          υE=14ε0E02                                 (i)        We know that, E0B0=c        Putting in Eq. (i), we get                                    υE=14ε0.c2B02                             (ii) OR

 Speed of electromagnetic waves, c=1μ0ε0 Putting in Eq. (ii), we get                                 υE=14ε0B02.1μ0ε0                                 υE=14.B02μ0 We may express the average energy density in EM waves                                 υ=12ε0E02=B022μ0   Thus, the average energy density of the E field equals the

Average energy density of B field.

(i) Gamma rays has the highest frequency in the

     Electromagnetic waves. These rays are of the nuclear

Origin and are produced in the disintegration of

 Radioactive atomic nuclei and in the decay of certain

  Sub-atomic particles. They are used in the treatment of

  Cancer an tumours,

(ii) Ultraviolet rays lie near the high frequency end of

     Visible part of EM spectrum. These rays are used to

     Preserve food stuff. The harmful effect from exposure

     To ultraviolet (UV) radiation can be life threatening and

Include premature aging of the skin, suppression of the

Immune systems, damage to the eyes and skin cancer.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring