Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

180ml of a hydrocarbon having the molecular weight 16 diffuses in 1.5 min. Under similar conditions time taken by 120 ml of SO2 to diffuse is ______________ sec.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

According to Graham's law,  

r1r2=M2M1, where r1 and r2 are the rates of diffusion of gases 1 and 2 respectively.

and, M1and M2​ are the molecular weights of gases 1 and 2 respectively 

Rate=time required for diffusion volume of gas​

r1=1801.5=120 r2=t2120 t2=12060=2

Therefore, the required time is 2 minute = 120 sec.
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring