Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

1cm3 of water at its boiling point absorbs 540 calories of heat to become steam with a volume of 1671 cm3 .If the atmospheric pressure = 1.013x105 N / m2  and the mechanical equivalent of heat = 4.19 J / calorie , the energy spent in this process in overcoming intermolecular forces is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

540 cal

b

40 cal

c

500 cal

d

Zero

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

\Delta Q = \Delta U + \Delta W
\therefore \Delta U = \Delta Q - \Delta W = 540 - \frac{{P({V_2}-{V_1})}}{J}
= 540 - \frac{{1.013 \times {{10}^5} \times [(1671 - 1) \times {{10}^{ - 6}}]}}{{4.2}}
= 540 - 39.7 = 500\;calories
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring