Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

2 moles of Hg(g) is combusted in a fixed volume bomb calorimeter with excess of  O2 at 298 K and 1 atm into HgO(s). During the reaction, temperature increases from 298.0 K to 312.8 K. If heat capacity of the bomb calorimeter and enthalpy of formation of Hg(g) are 20.00 kJ K1 and 61.32 kJ  mol1 at 298 K, respectively, the calculated standard molar enthalpy of formation of HgO(s) at 298 K is X kJ  mol1. The value of |X| is…………
[Given, gas constant R =  8.3JK1mol1]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 90.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

the gas performs isothermal irreversible work (W).
Where, ΔU =0 (change in internal energy)
From, 1st law of thermodynamics,
ΔU  = ΔQ + W
0 = ΔQ  + W  ΔQ = -W
Now, W = - Pext(V2V1)
              = Pext(nRTp2nRTp1)
              =  Pext×nRT(1p21p1)
Given, Pext=4.3MPa ,
 P1=2.1MPa,p2=1.3MPa
 n=5mol,T=293K
and  R=8.314Jmol1K1
=  4.3×5×8.314×293(11.312.1)
= -15347.70 J  mol1
= 15.347 kJ  mol1
   15kJmol1
 ΔQ=15kJmol1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring