Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

20.4 g of KHP (KC8H5O4)  is dissolved in water, giving a solution with a mass of 118.4 g. A solution of sodium hydroxide is also prepared. 4.4 g of this sodium hydroxide solution reacts completely with 5.8 of the KHP solution above. Sodium hydroxide reacts in a 1:1 mole ratio with KHP. In a similar reaction,  4.4 g of the sodium hydroxide solution reacts completely with a 5.9 g  sample of vinegar (containing acetic acid,  CH3COOH). Sodium hydroxide reacts in a 1:1 mole ratio with acetic acid. Calculate the percentage by mass of acetic acid present in the vinegar sample.

[Molar mass ofKHP=204, NaOH=40 and CH3COOH=60]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

wKHPin 5.8 g soln = 20.4118.4×5.8nKHP=20.4118.4×5.8204=nNaOH=nAcOH wAcOH=20.4118.4×5.8204×60%AcOH=20.4118.4×5.8204×605.8×100=5

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring