Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

20 gm of CaCO3 is allowed to dissociate in a 5.6 litres container at 819°C if 50% CaCO3 is dissocitated at equilibrium the 'KP'value is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10 atm

b

5 atm

c

1.6 atm

d

4.8 atm

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Amount of CaCO3, m=20g

Molar mass of CaCO3,MW=100g/mole

Number moles of CaCO3,n=Mass of CaCO3MW of CaCO3

 Then n=20g100g/mole=0.2 mole

Volume of container V =5.6L

Percent of dissociation of CaCO3, α = 50%

so,α = 50100×0.2=0.1 mole

The chemical equilibrium for the dissociation of CaCO3 is

CaCO3(s)CaO(s)+CO2(g)

Initial(mole):             0 

Change(mole): +x 

Equilib(mole): x = 0.1 

From ideal gas equation PV = nRT

Then pressure of gas p=nRTV

so,PCO2=0.1×0.0821×(819+273)5.6=1.6 atm

Therefore, equilibrium constant of the reaction is

Kp=PCO2=1.6 atm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring